smarowanie łożyska

Przeprowadzanie procesów produkcyjnych jest nieodłączne od stosowania smarów. Środki te zapewniają odpowiedni poślizg i zmniejszają tarcia. Zastosowanie smarów jest tak szerokie, że grupa tych produktów jest niezwykle zróżnicowana i niezwykle duża. W związku z tym można mieć czasami wątpliwości co to tego, jakie środki smarne zastosować w danej sytuacji. Dlatego warto zapoznać się z klasyfikacją tych produktów. Z pewnością pozwoli ona podjąć odpowiednią decyzję i zapewnić użytkowanym sprzętom najwyższy poziom pracy.

Mówiąc o środkach smarnych, trzeba od razu zaznaczyć, że substancje te dzieli się na poszczególne grupy. Takie rozróżnienie ma za zadanie jasno wskazać, do czego służy dana klasa smarów. Zaczynając więc od pierwszej litery alfabetu, można wyróżnić grupę A. Stanowią ją tak zwane układy smarowania przelotowego. Wykorzystuje się je między innymi w przekładniach mechanicznych czy prowadnicach. Charakterystyczną grupę stanowią też oleje sprężarkowe, które należą do kategorii D. Znajdują one zastosowanie choćby w pompach próżniowych czy sprężarkach chłodniczych.

Przykładowe środki smarne

Zestawienie specjalistycznych środków smarnych jest tak rozległe, że nie sposób przedstawić ich wszystkich w krótkiej formie. Niech więc sprawę rozjaśnią najbardziej wyróżniające się przykłady:

Grupa F – smary tej kategorii wykorzystuje się między innymi w łożyskach i sprzęgłach. Mając więc one zastosowanie w branży motoryzacyjnej.

Grupa H – tworzą ją układy hydrauliczne. Zarówno te mineralne, biodegradowalne, jak i trudnopalne. Jak widać, jest to więc bardzo zróżnicowana klasa specjalistycznych środków smarnych.

Grupa T – o jej charakterze daje znać już pierwsza litera (podobnie zresztą jak w przypadku grupy H). Dotyczy ona bowiem olejów turbinowych. W związku z wykonywanymi zadaniami środki te muszą się charakteryzować odpornością na połączenie ciepła i tlenu.

Tak pokrótce prezentuje się pobieżny przegląd specjalistycznych środków smarnych. Jak widać, jest to bardzo szeroka grupa substancji, które znajdują przeróżne sposoby wykorzystania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *