odkamieniacz przemysłowy

Kamień jest powszechnym problemem, który występuje zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w przemyśle. Powstaje wszędzie tam, gdzie jest woda, bo jest to ciecz o niezwykłych właściwościach, a jedną z nich jest polaryzacja. To właśnie przez polaryzację powstaje uciążliwy i ciężki do usunięcia kamień.

Jak powstaje kamień?

Woda wprowadzona do instalacji ma niższy potencjał elektryczny niż same instalacje wodne, dlatego przyciągają one składniki mineralne niesione przez wodę i stopniowo tworzy się w ten sposób osad, który odkłada się warstwowo, aż z czasem utworzy się twardy kamień. Ten proces następuje niezwykle szybko szczególnie w instalacjach oraz urządzeniach wykorzystujących ciepłą wodę (np. grzejniki, pralki, kotły itp.). Zazwyczaj proces przyrostu kamienia ma tempo około 2-5 mm rocznie. Znane są niestety przypadki szybszego osadzania się kamienia, gdzie już po około 6 miesiącach następowało całkowite zarastanie instalacji. Bardzo istotne jest regularne odkamienianie urządzeń i instalacji, ponieważ kamień ma mniejszą przewodność cieplną i powoduje spore straty energii.

Czym są odkamieniacze?

Odkamieniacze przemysłowe są to chemiczne preparaty stworzone po to, aby usuwać kamień z różnego rodzaju powierzchni, najczęściej metalowych. Nadają się do odkamieniania różnego rodzaju maszyn i części. Są to silne środki, które rozpuszczają twardy kamień, ale jednocześnie nie uszkadzają czyszczonych powierzchni i zabezpieczają je przed korozją. Kamień jest usuwany dzięki kwaśnemu odczynowi tych preparatów. Usunięcie kamienia jest bardzo proste – wystarczy nanieść odpowiedni płyn do odkamieniania na czyszczoną powierzchnię i pozostawić go tam na krótki czas. Po określonym czasie kamień ulegnie rozpuszczeniu i powierzchnia znowu będzie czysta i wolna od kamiennych osadów. Zazwyczaj zajmuje to zaledwie kilkanaście minut. Nawet uporczywe osady wapienne i tlenkowe ulegają rozpuszczeniu. Środki odkamieniające nie są niebezpieczne dla środowiska ani drażniące, dlatego mogą być spokojnie wykorzystywane w przemyśle spożywczym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *